גור חדש במשפחה

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפון גור חדש במשפחה

גור חדש במשפחה - מזל טוב ! חבר/ה חדש/ה במשפחה הוא אירוע משמח, המחייב טיפול נכון ומתאים על מנת להבטיח את בריאותו ואושרו של הגור/ה ושלכם.

תזונה – מומלץ לתת לכלב מזון מסחרי איכותי רויאל קאנין, יוקנובה, פורינה או סאינס פלאן אשר תואם לגיל וגזע הכלב.

גור עד גיל 3 חדשים צריך לקבל 3-4 ארוחות ביום, רצוי בזמנים קבועים ולמשך 15-20 דקות. במידה ולא סיים את הארוחה יש להרים את הקערה והכלב ימתין לארוחה הבאה. מגיל חצי שנה ניתן לתת רק 2 ארוחות ביום ומגיל שנה ארוחה אחת ביום תספיק. יש לאפשר לכלב גישה חופשית למים כל העת!

תוספות מזון לכלבים

במידה ואתם מעוניינים לתת לכלב תוספות מזון יש לעשות זאת במקום המזון המסחרי ולא בנוסף, שכן הכלב ילמד להפריד מזון ביתי ממסחרי ולא יסכים לאכול מזון לכלבים בהמשך. אין לתת עצמות עוף אשר עשויות לגרום להקאות ולחסימות מעי. כמו כן יש להמנע ממזון מעובד, מתובל או מוצרי חלב אשר יכולים לגורם להקאות ושלשולים.גור כלבים חדש - מזל טוב

רפואה מונעת בכלבים

בגיל 8 שבועות יחוסן הכלב בחיסון משושה ראשון. חיסון זה ניתן בכדי למנוע הידבקות בשש מחלות מדבקות וקטלניות. על חיסון זה יחזור הכלב כעבור חודש וכעבור חודשיים. עד סיום סידרת החיסונים יש לוודא כי הכלב אינו בא במגע עם כלבים אחרים או ההפרשות שלהם, שכן חלק מגורמי מחלות אלה שכיחים בסביבה.

בגיל חצי שנה הכלב יחוסן לכלבת (על פי חוק). החיסון נעשה לאחר הכנסת שבב תת עורי בזריקה. השבב הוא מספר הזהות האישי של הכלב ובזכותו הושבו כלבים רבים לבעליהם. על חיסון הכלבת והמשושה יש לחזור לאחר מכן כעבור שנה וכל שנה.

מה עושים עם מזיקים טורדניים...

תילוע – גורים רבים נדבקים עוד ברחם או מחלב אמם בתולעי מעיים. על כן יש לבצע טיפול נגד תולעים ביחד עם חיסוני המשושה ואחר כך כל חצי שנה. לא מדובר בחיסון אלא בטיפול מונע, ועל כן במקרה של הדבקה יש לטפל בהתאם.

פרעושים – הפרעוש הינו חרק הגורם לגירודים עזים עד כדי תלישת שיער ופציעה וכן עשויים להדביק את הכלב בתולעים. הטיפול המונע נעשה בהתאם לרמת הנגיעות ומצבו של הכלב. את הטיפול יש לבצע על פי הוראות הווטרינר. לא כל תכשיר המתאים לכלבים מתאים גם לחתולים. במקרה של ספק יש לפנות לווטרינר !

קרציות – טפיל שמעביר את קדחת הקרציות, מחלה קטלנית ונפוצה בישראל. הקרציות אינן גורמות לגירוד ולכן קל לפספסן. הטיפול הכי טוב הוא מניעת ההידבקות עם תכשירים מתאימים.

שטיפה- הכלב/ה עצמו אינו זקוק לשטיפה, אך אם ברצונכם לעשות זאת חשוב להקפיד על כמה כללים:

  1. שטיפה מגיל 4 חודשים ומעלה, עד פעם בחודש.
  2. שטיפה עם מים פושרים וסבון היפו אלרגני לתינוקות או שמפו יעודי לכלבים.
  3. יש להרטיב את הכלב היטב, לסבן ולקרצף בניגוד לכיוון צמיחת הפרווה ולשטוף היטב במים. לאחר מכן חשוב לנגב את הכלב.

עיקור וסירוס כלבים

תהליך העיקור חיוני למניעת המלטת גורים לא רצויים וכן התנהגות יחום לא רצויה, כגון דימום בבית ו"הכרת" כל הכלבים הזכרים ברדיוס גבוה, אשר יגיעו לבקר את הכלבה המיוחמת, בנביחות והשתנות על הדלת. העיקור המוקדם בגיל כמה חודשים מבטיח בריאות, עוזר למנוע גידולי עטין ומונע דלקת רחם, מחלה שיכולה להיות קטלנית.

תהליך הסירוס מפחית בצורה משמעותית את הסיכוי לפתח מספר סוגי גידולים וסיבוכים הקשורים לבעיות בבלוטת הערמונית בגיל מבוגר יותר.

 

באדיבות ד"ר אברהם לבנון, מרכז רפואי וטרינרי חניתה 23, חיפה

 
dogsbottom1