שעלת המכלאות

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפון שעלת המכלאות

שעלת המכלאות הינה מחלה מדבקת של כלבים (בלבד). למחלה יש רכיב נגיפי ורכיב חיידקי. המחלה גורמת לדלקת של דרכי הנשימה העליונות והברונכים. שמה נובע מכך שהיא מתפשטת במהרה בתנאי פנסיון ומכלאות וגורמת לשיעול קשה.


 

סימנים של שעלת המכלאות

הסימן העיקרי למחלה הוא שיעול, לרוב יבש, שמחמיר לאחר מאמץ, התרגשות או משיכה חזקה בקולר. השיעול שנראה לפעמים גם כניסיון להקיא או "להוציא משהו שנתקע בגרון". השיעול מופיע מספר פעמים ביום במקרים הקלים. במקרים קשים יותר השיעול מופיעה בתדירות גבוהה ואינו מאפשר לכלב (ולבעליו) לישון. השיעול יכול להיות מלווה בחום, חולשה, ירידה בתאבון ולפעמים להסתבך לדלקת ריאות.

טיפול בשעלת המכלאות

הטיפול הינו בהתאם לחומרת המצב ומתבצע עם אנטיביוטיקה למשך 10 ימים, סירופ להרגעת השיעול ותרופות להורדת החום או אינטנסיבי יותר במקרה של דלקת ריאות . בזמן הטיפול יש לאפשר מנוחה ולהימנע ממגע עם כלבים אחרים, בכדי למנוע את המשך התפשטות המחלה. רוב הכלבים מגיבים היטב לאנטיביוטיקה וחל שיפור במצבם תוך 3-4 ימים מהתחלת הטיפול.

הדרך הכי טובה לטפל במחלה זו היא מניעתה! קיים חיסון נגד שעלת המכלאות. החיסון ניתן בטפטוף לאף. את החיסון יש לבצע לפחות שבועיים לפני הכנסת הכלב לפנסיון בכדי שיהיה יעיל. לפני בחירת הפנסיון מומלץ לברר אם הפנסיון מחייב בחיסון כנגד שעלת המכלאות ואם הייתה לאחרונה התפרצות של המחלה.

באדיבות ד"ר אברהם לבנון, מרכז רפואי וטרינרי חניתה 23, חיפה

 
dogsbottom1