קדחת הקרציות

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפון קדחת הקרציות

קדחת הקרציות הנה מחלה הפוגעת בעיקר בכלבים, מכל גזע וגיל. המחלה נפוצה בעיקר בחודשי האביב והקיץ - עונת פעילות הקרציות.


גורם המחלה הינו פרזיט המשתייך למשפחת הריקציות הנקרא .Ehrlichia Canis הפרזיט התגלה לראשונה באלג’יר בשנת 1935. המחלה מועברת ע"י קרציית הכלב החומה. הקרצייה מארחת בגופה את הפרזיט ומעבירה אותו דרך הרוק בזמן שהיא ניזונה מדמו. חשוב לזכור שהקרצייה יכולה להעביר את המחלה גם מספר חודשים לאחר שהודבקה. כלומר קרצייה יכולה להידבק בחורף ולהעביר את המחלה באביב הבא.

קדחת הקרציות לא מועברת ישירות לבני אדם, וכלב נשא או שחלה במחלה לא מהווה מקור הדבקה.

תקופת הדגירה (התפתחות) של המחלה נעה בן שבועות לחודשים והסימנים הקליניים יכולים להופיע אפילו חודשים לאחר ההדבקה.

הסימנים הקליניים העיקרים הם חוסר תאבון, ירידה במשקל, דיכאון, חום, אנמיה, אפטיה, בלוטות לימפה וטחול מוגדלים, שעול, קשיי נשימה והליכה, דימומים על העור ומחללי האף והפה וסימנים עצביים שונים. הפגיעה יכולה להתבטא בכל מערכת בגוף או בכמה מערכות שונות.

אבחון המחלה נעשה על סמך היסטוריה רפואית, סימנים הקליניים ובדיקות דם.

הטיפול הינו טיפול אנטיביוטי ל- 21 יום לפחות. במקרים בהם הכלב סובל מדימומים יש צורך בעירוי נוזלים ולפעמים בתרומת דם. סיכוי ההחלמה ממחלת קדחת הקרציות תלויים בגיל הכלב ובשלב בו אובחנה המחלה. איבחון המחלה בשלב מוקדם מגדיל משמעותית את סיכויי ההחלמה של הכלב. לעתים נשארים טפילים בגוף ובמצבי עקה המחלה מתפרצת שוב. כלב שחלה פעם אחת נמצא בסיכון תמידי להתפרצות מחודשת של המחלה.

מניעת המחלה - לא קיים חיסון כנגד המחלה! מניעת ההדבקה על ידי טיפול נגד קרציות במהלך כל עונת פעילות הקרציות היא היעילה ביותר כנגד המחלה.

 

באדיבות ד"ר אברהם לבנון, מרכז רפואי וטרינרי חניתה 23, חיפה

 

 
dogsbottom1