השפעת הכלב על בעליו

לחיות עם כלבך - השפעת הכלב על בעליו

בעלי חיים מבוייתים ובעיקר כלבים, הם כבר אלפי שנים חלק בלתי נפרד מהחברה האנושית. היום, במדינות רבות בעולם המערבי נע שיעור משקי הבית המחזיקים בכלב בין 15 ללמעלה מ – 40 אחוזים. בארץ, על פי הערכה כשליש ממשקי הבית מגדלים או גידלו כלב. הקשר המופלא שפותח באלפי השנים הללו בין הכלב לבעליו יצר יחסי גומלין הדדיים שיש בהם לא מעט תועלות לאיכות חייו של הכלב ולאיכות החיים של האדם או המשפחה המטפלת בו. ההשפעה הזו נחקרה ונבדקה באופן מקיף בלא מעט אופנים והממצאים הם משמעותיים ומצביעים על תרומה בריאותית, חברתית ורגשית של הכלב בחיינו.

השפעות בריאותיות

גוף המחקרים שעוסק בהשפעת כלבים ובעלי חיים על הבריאות הוא מקיף ומגוון. הרבה מחקרים מתמקדים בבריאות של חולי לב במצבים שונים והשפעת כלבים באופן מיידי ולאורך זמן. נמצא שמפגש קצר עם כלב בבית החולים מוריד את מדדי לחץ הדם (לפרק זמן קצר כמובן) באופן מיידי ובאופן משמעותי יותר מביקור של מתנדב אנושי. בטווח הארוך נמצא שסיכויי ההחלמה של מטופלים לאחר ניתוח לב טובים יותר אם הם נהנים מחיית מחמד רכה בביתם. בנוסף, במשקי בית שבהם חי כלב, נמצא סיכון נמוך יותר ללקות בסרטן, בעיות לבביות ובעיות לחץ דם וכאבי ראש כרוניים. כמה הסברים נמצאו לממצאים אלה. נדמה שהאינטרקציה הרכה והנעימה עם כלב, מרגיעה ומפחיתה חרדה ושגם הטיולים היומיים עם חיית המחמד תורמים לכושר ולחיוניות הגופנית.

השפעה חברתית

כלבים ובעלי חיים מבוייתים אחרים משרתים את עבודתם של מטפלים באמצעות בעלי חיים עם ילדים עם בעיות רגשיות או הפרעות תקשורות, נוער בסיכון וגם מטופלים מבוגרים. ההשפעה החברתית - רגשית של כלבים בטיפול רגשי או ביום יום בתוך המשפחה ניכרת וברורה.

גם במהלך קורס אילוף כלבים, המאלפים המתמחים לומדים לזהות את דפוסי ההתנהגות של הכלב ולהבין מהן ההשפעות של דפוסים אלו על בני אדם במצבים שונים בחיים. כאשר הקשר הזה מאובחן, ניתן להתאים כמעט לכל אדם הרוצה לגדל כלב בביתו, את הכלב הטוב ביותר המתאים לצרכיו.

האינטראקציה עם כלב פשוטה יותר והאהבה שהוא מעניק ללא תנאי, היא לא קלישאה אלא באמת מאפשרת לבעליו להרגיש אהוב ורצוי. אנשים שגרים בגפם ימצאו בכלב נחמה גדולה. מי שמסיבות שונות מתקשה ביצירת קשרים בינאישיים ימצא פרטנר נוח מאוד לקשר חם אצל כלבו. ילדים יכולים ללמוד דרך הטיפול בכלבם לנהוג באמפתיה כלפי אחרים ולפתח את חוש האחריות שלהם.

תרומת כלבים לאיכות החיים של בני הגיל השלישי

מעבר לכל התועלות שכבר צויינו, יש משהו מיוחד במפגש שבין אדם או זוג מבוגר וכלב. רוב הכלבים שומרים על מהות כלבית שיש בה הרבה מן הילדות. כלב בבית של אנשים מבוגרים נותן מעבר לרכות ולחום האותנטי גם תחושה שיש תינוק חדש בבית – שצריך לדאוג לו, להעניק לו תשומת לב אך גם להינות מהחיוניות והשובבות שלו. הכלבים, בשונה מבני האדם, כמעט לעולם לא מאבדים את חוש המשחק שלהם והם יכולים לגרום לבעליהם, בכל גיל להשתובב ולשחק ומכניסים הרבה שמחה לבית.

 
dogsbottom1