כלבים וילדים
אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןכאמור, מהמאמר "איך הם רואים אותנו" אפשר להניח כי כלבים כמו שאר החיות לא חושבים או רואים את החיים בצורה כל כך מוגדרת כמונו ולכן שאלות שמניעות אותנו לא רלוונטיות לגביהם בעיקר לא שאלות של משמעות.
על כן כדאי מאוד להימנע מהאנשה לכלבים, וזאת למרות אהבתנו הגדולה אליהם.

עם כניסתו של כלב למסגרת המשפחתית כדאי לזכור כי ככול שהלהקה קטנה יותר כך הקשר בין הכלב לבעליו חזק יותר. לכן מסגרת משפחתית  המאפיינת רווקים או פנסיונרים מבוגרים עם כלב תהיה מאופיינת בקשר חזק ותלותי יותר ביחס למשפחה נורמלית עם ילדים.

ישנה חשיבות גדולה לגילו של הכלב בתהליך ההכרות עם משפחתו החדשה, לכן ככול שייחשף מוקדם יותר ללהקתו הקבוע כך ישתלב מהר וטוב יותר. רצוי מאוד כי הגור ינותק מהשגר בין החודש השני לרביעי - זהו השלב החשוב לסוציליזיה (חיברות) עם בני אדם ובעלי חיים אחרים. אצל כלבים שנחשפו לגירוי אנשים או כלבים וחתולים לאחר גיל מקסימלי של ארבע חודשים ויותר , קיים קושי להסתגל לאותם גירוים בעתיד, וזאת מאחר שבתקופת הינקות עם השגר הם מרבים לשחק בניהם משחקי נשיכות רכות שמסיעות להם לדעת את עוצמת הנשיכה במשחק.
 
גורים, שבודדו אותם בצעירות מילדים וכלבים, ושלב המשחק נחסך מהם לא מסוגלים ושחק במידת האגרסיביות הנכונה והופכים למטרד. על מנת לחזק את הקשר בין הכלב לילדים חשוב לקיים טיולים רבים במהלך השבוע עם הכלב והילדים, ובכך יתחזקו קשרי הלהקה. ישנה תופעה נפוצה בעיקר אצל נקבות מעל גיל שנה וחצי שמתחילות ללוות את עגלת התינוק, כמעין שמירה אמאית על הגור הצעיר בלהקה. במקרים קיצונים דווח על הריון מדומה אצל כלבות שנחשפו לתינוק חדש שזה עתה הגיע "ללהקה".

אין ספק כי בבית עם ילדים קצב החיים מהיר יותר ורעשני יותר, אלה בדיוק הגירויים שיגרמו לכל גור כמעט מכול גזע להשתלב היטב בקצב חיים זה. הדבר יבוא לידי ביטוי בהתנהגות שובבית ונמרצת יותר ,ביחס לכלב שחי עם רווק עייף. בשל גובהם הפיזי של הילדים נוח לכלב לראות את הילד כעוד כלבלב צעיר בלהקה. לרוב הכלבים, בעיקר לנקבות, יכולת להרגיש את חולשתו הפיזית של הילד ולנהוג רק איתו בעדינות.
 
יש מקרים רבים שזה לא קורה, ואלה המקרים הדורשים התערבות מאלף שיעזור לפתח הרגלים נכונים. במקרים קיצונים ונדירים בהם הכלב, זכר דומיננטי, או ההיפך, מפוחד מאוד, אשר חי עם ילדים או במקרה של גידול לקוי ולא אחראי של הכלב, קיים סיכוי שהכלב לא יוכל להסתגל ללהקה המשפחתית המורחבת. לכן רצוי מאוד שלכלב תהיה אדישות למעשיהם של ילדם סביבו, גם אם הם נוהגים בו כבצעצוע.

טל ינקו
 
dogsbottom1