איך הם רואים אותנו ?
אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןמבחינה פיזית הכלב לא רואה טוב כמו האדם. כאמור, לכלב חושים מפותחים מאוד, אך לא חוש הראיה. על פי רוב הדעות כלבים לא רואים טוב ובכלל, לא רואים צבעים.
המדענים טוענים כי חלק מהגזעים רואים כמה גוונים של אפור, ללא יכולת להבדיל בין צבעים וגודל. כלומר, הכלב לא מסוגל להבחין אם בעליו גידל שפם או סיפר את שערו, או הוריד את משקפיו. אין לכלב יכולת להבחין בפרטים קטנים שלא מגרים אותו. אם כי הוא מסוגל להבחין טוב בעיני בעליו ולקרוא כעס, עצב, או שמחה. הוא רואה אותנו במין צללית כללית המזכירה ראיה במכשיר תרמי. הזמן היחידי שכלבים רואים טוב הוא בזמן הדמדומים לקראת השקיעה, וזאת הודות לטבע, שבזמני השקיעה יוצאים הטורפים לצוד.הודות לכך לכלבים יכולת מעולה לראות תנועות מהירות וקצרות ממרחק רב.

"פיצוי החושים" הידוע כבר בטבע , מתבטא בחוש שמיעה וריח המפצים על ראיה לקויה זאת.

אך השאלה שנשאלת היא לא על ראיתם הפיזית אלה ראיתם המעמדית: חשוב לזכור כי בניגוד אלינו, לכלבים ולשאר החיות אין חיים מוגדרים כמו שלנו. כלומר, הם חיים בעולם ללא הגדרות ולכן חשיבתם שונה משלנו, ובעיקרה מונעת ע"י גירויים והתניות.

בני האדם מגדירים שכיסא או שולחן יראו לכולנו כמו כיסא או שולחן ולכן כולנו כבני אדם נוכל לזהות אותם. אצל כלבים אין הגדרות כאלו, אלא אם "סומנו" לכלב בצורת התניה כל שהיא.

הכלב מונע ע"י גירויים טבעיים כל עוד לא "הותנה" (רמז/למידה) למשהו אחר ע"י סימן או מילה. הוא רואה אותנו כלהקת כלבים. למרות שמוזר לו שכולם גבוהים ממנו בלהקה, הוא משלים עם המצב. הוא מאוד ישמח אם התנהגות הלהקה תזכיר לו אלמנטים מהטבע, כמו למשל, טיולים ארוכים עם הבעלים מזכירים לו את נדודי הלהקה בטבע. לכן כלב נקשר בעיקר למי שמטייל איתו ולא למי שמאכיל אותו, כפי שרובנו חושבים.

עוד דוגמא להתנהגות כלבית מצד הלהקה האנושית היא מנהיגות בלהקה. כלבים מחפשים את מנהיג הלהקה (אלפא) ומטבעם הבסיסי ירצו לרצות אותו - דבר שמנוצל היטב באילוף כלבים שמבוסס על שיטה סמכותית.

אם כלב זכר לא ימצא מנהיג בלהקה יש סיכוי כי יהפוך לכזה בלהקתו האנושית. דומיננטיות שתוביל לנשכנות כלפי הבעלים. לכן, על בעל הכלב למקם את כלבו בסוף ההררכיה של הלהקה בבית ואפילו לא כמספר שתיים או שלוש. יש למקמו בסוף ההררכיה. אין לעשות זאת בצורה אלימה או משפילה כלפי הכלב אלא בצורת שפתו מהטבע (ראה מאמר בעיות התנהגות).

התנהגותנו השגרתית האנושית, שלא קשורה להתנהגויות מהטבע, לא מובנות לו. כמו למשל מצב שבו אנו הולכים לעבודה ועוזבים אותו לבדו. בטבע לא קיימת סיטואציה זו משום שבטבע הלהקה כל הזמן ביחד, אך מאחר שלכלב יכולת הסתגלותית גבוהה (גם ללהקתו האנושית) סגנון חיינו משתלב לחייו "מכוח ההרגל".

טל ינקו
 
dogsbottom1