מכת חום

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןמכת חום מתרחשת כאשר בעל החיים מאבד את יכולת הויסות והשליטה על חום הגוף.

כלבים וחתולים מווסתים את טמפרטורת גופם בעיקר על ידי נשימה אך גם על ידי קירור במגע עם משטח קר (רצפות, מים וכו').

כאשר מערכת הנשימה איננה מסוגלת לשחרר חום במהירות מספקת- טמפרטורת הגוף מתחילה לעלות מעבר לטמפרטורה הנורמלית (39.4°c-ºc38.0 ) ומתחילים להתרחש תהליכים פיסיולוגים אשר מקשים עוד יותר על ויסות ושליטה על חום הגוף. תהליכים פיסיולוגים בסיסים כגון מעבר של חמצן לרקמות, תפקודי מערכות (כליה, כבד, מערכת העיכול, לב ומוח) עלולים להיפגע האופן בלתי הפיך. בעלי חיים אשר שורדים את מכת החום עלולים לפתח בעיות רפואיות לטווח ארוך.

ישנם גורמים אשר מעלים את הסיכון למכת חום:

חום ולחות, פעילות גופנית בשעות החום, השמנה, לחץ, אוורור לקוי, התייבשות, תרופות מסוימות (אנטי היסטמינים לדוגמא), גיל מבוגר, גזעים בעלי מבנה פנים פחוס (בוקסר, בולדוג, פקינז וחתולים פרסים).

סימנים  קלינים:

  • חום גבוה
  • חניכים בצבע חום אדמדם בתחילת התהליך וצבע אפרפר לאחר הידרדרות המצב.
  • עליה דרמטית בקצב הלב וקצב הנשימה.
  • הלחתה מואצת וריר מוגבר.
  • הליכה מאוד איטית עד כדי רביצה ואפאתיה. רוב הכלבים יביעו מבטי מצוקה.
  • בהמשך יופיעו הקאות, שלשולים, מתן שתן חלקי או אי מתן שתן מוחלט, דימומים מכל מני מקומות בגוף, צהבת, איבוד הכרה ומוות.
  • כאשר חום הגוף עולה מעל 43 מעלות יגרם נזק בלתי הפיך לחלבוני הגוף ולמערכות הגוף השונות.

טיפול:

מכת חום מהווה סכנה מידית לחיי בעל החיים ויש צורך מידי להביא את בעל החיים לטיפול רפואי. עד הגעת בעל החיים לטיפול, ניתן לתת טיפול אפקטיבי שעיקרו הורדת חום הגוף במהירות. ניתן לשטוף את הכלב במים קרים ואף לטבול את כל הגוף במים קרים. ניתן לצרף מקור אוורור כגון מאוורר או חלון פתוח.

אין להשתמש במגבת רטובה מכיוון שהיא מונעת התנדפות של אדי חום. כמו כן, לא רצוי להשתמש בקרח מכיוון שהוא מעודד רעידות ומכאן שוב העלאת טמפרטורת הגוף.

אין לתת תרופות להורדת החום.

במרפאה יטופל בעל החיים ע"י עירוי נוזלים ולעיתים עירוי דם או פלסמה, מתן טיפול כנגד שוק , טיפול אנטיביוטי וניטור רצוף של תפקודי מערכות והידרדרות המצב.

מניעה:

כמו בכל בעיה רפואית, גם כאן המניעה טובה מהטיפול!

בחודשי הקיץ יש לדאוג לאספקת מים קבועה וטרייה לבעל החיים. יש לוודא כי לבעל החיים יש מקום מוצל ומאוורר. אין להשאיר בעל חיים במכונית סגורה- טמפרטורת הרכב עשויה להגיע ל 60-50 מעלות תוך פחות מרבע שעה והשארת חלון פתוח למחצה איננה פותרת את מצוקת בעל החיים.

אין לבצע פעילות גופנית בשעות החום.

מרכז רפואי וטרינרי – מוריה, מצויד בכל התרופות והחומרים הדרושים. כמו כן, אנו מצוידים בכל הטכנולוגיה החדישה לצורך אשפוז וניטור במהלך הטיפול הרפואי.


לשאלות נוספות ולברורים ניתן לפנות לרופאי המרכז, ואנו נשמח לענות ולייעץ לכם גם בנושא זה.

באדיבות: ד"ר בועז ארצי.ד"ר  תדהר קליין. מרפאת מוריה,אחוזה.
 
dogsbottom1