בעיות עור

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןממה הן נובעות, דרכי מניעתן והטיפול בהן.

העור מהווה אזור חיץ בין פנים הגוף לסביבה החיצונית, לפיכך עליו לעמוד בשחיקה מתמדת ולהיות ניחן ביכולות מגוונות ומנגנוני שיקום מרשימים ועמידים. לעור מספר רב של מנגנוני פעולה והגנה שאין זה המקום לעמוד עליהם. יש לזכור כי העור מהווה מראה למספר רב של מערכות הגוף.

עור בריא הינו חלק, עשיר בפרווה רציפה, צפופה, ומבריקה, בעל פגמטציה רציפה ואחידה ואין נודף ממנו ריח רע. סימנים של עור חולה הם קרחות, אדמומיות, בצקתיות, שמנוניות, קישקוש עדין או גס, עיבוי ופגמנטציה מוגזמת אליהם נלווה בדרך כלל ריח חריף ורע.

לפיכך, יש לזכור כי כל טיפול בעור כולל שני מרכיבים חשובים:

  • הטיפול בסימפטומים המוצגים על פני העור למשל: דלקת עורית, גרוד עז, פצעים, קרחות וכו'.
  • מציאת הגורם הראשוני לבעיית העור (Underline Cause).
  • לדוגמא, בטיפול באלרגיה לפרעושים, ימנע הוטרינר נגיעות בפרעושים על ידי שימוש בקוטלי פרעושים יעודיים לבעלי חיים, ובמקביל יטופל בעל החיים תרופתית להפסקת ולעצירת הגרד העז והדלקת העורית ממנה הוא סובל בשל התנעת מעגל הגירוד והנזק העורי הישיר מכך.

כאמור, בבואנו לחקור את מקור בעיות העור העומדות לפנינו, עלינו להחליט ראשית מהו מקור הבעיה העיקרית: האם בבעיה עורית עסקינן או האם מדובר בבעיה של מערכת אחרת בגוף, למשל המערכת ההורמונלית, המוצאת את ביטויה על פני העור. קונפליקט זה עלול להיות מתסכל בשל הקושי במציאת הבעיה, הזמן הרב הדרוש לכך וההשקעה הכספית הכרוכה בכך. לשם כך, עליכם להתאזר בסבלנות ובאורח רוח ולתת לרופאי המרכז את מרחב הפעולה הנדרש על מנת למצוא את הפתרון הנאות לבעיתה של חיית המחמד שברשותכם.

ראשית, יחל הוטרינר את הבדיקה בהפניית מספר שאלות אליכם הבעלים, על מנת לקבל התרשמות ראשונית על תנאי אחזקתו והטיפול בבעל החיים. זכרו כי לכל אחד מהנתונים אשר אתם מוסרים לוטרינר בין אם זהו סוג המזון, המרווחים בין החפיפיות והחומר בו רוחצים את בעל החיים, תדירות הטיפול בפרעושים וכלה בסוג סבון הרצפה, לכולם חשיבות מכרעת בקביעת הדיאגנוזה. בהמשך, יבדוק הוטרינר את בעל החיים ויקבע את סוג הלקויות (תצורת העור החולה) המוצגות על פני העור ולבסוף ימליץ על דרך הדיאגנוזה המומלצת על מנת לקבוע מהי הבעיה העורית ממנה סובלת חיית המחמד.

תחילה יש לשלול בעיות הנובעות מפגיעה בעור עצמו למשל, פגיעת פרזיטים עוריים, פטריות ודלקות. סביר להניח כי הרופא ישתמש בנורה אולטרה סגולה, מסרקים יחודיים, נייר דבק וכלים יעודיים אחרים על מנת ליטול דגימות מהעור והפרווה לצורך הסתכלות מיקרוסקופית ותרבית. מרבית התוצאות מתקבלות במקום, אך לצורך תרבית יתכן ותאלצו להמתין עד 10 ימים לקבלת התוצאות.

במידה ונשללה בעיה עורית שמקורה בעור עצמו, יחל הוטרינר שלב של אבחון הבעיה הראשונית אשר גרמה לעור לחלות. כאמור, יתכנו לכך מספר רב של סיבות ומגוון רב של מערכות הגוף.

לאלרגיות רבות, תוצאה של פעילות יתר של מערכת החיסון, ביטוי עורי חריף. נגיעות בפרעושים, רגישות למרכיב מזון מסוים וגורמים סביבתיים שונים כגון אבקנים, אבק, וחומרים כימיים שונים, הם רק חלק בשרשרת חומרים ואלרגנים אשר עלולים להצית את מערכת החיסון ולגרום לבעל החיים לפתח סימנים עוריים קלאסיים. הטיפול עיקרו מניעתי- מניעת הגעתו של האלרגן, זה הגורם לאלרגיה, אל בעל החיים. מניעת נגיעות בפרעושים תעשה על ידי שימוש נכון, רציף וקפדני בקוטלי פרעושים יעודיים (ראה המלצות המרכז). אל לנו לשכוח כי החורף הישראלי אינו קר ביחס לזה האירופאי ובחלק ממדינות אמריקה, ולכן יש להמשיך ולהקפיד על הטיפול הנ"ל גם בחודשי החורף על פי המלצות היצרן ורופאי המרכז. לאלו אשר קיים חשש כי לקו באלרגיה למזון או לאחד ממרכיבי המזון, ירכיב הוטרינר דיאטה מיוחדת היפואלרגנית, עליה תאלצו להקפיד בקשיחות במשך מספר חודשים ויותר. אבחון אלרגיה לגורמים סביבתיים קשה יותר ודורשת ביצוע "טסטים", כמו בבני האדם, לצורך קביעת האלרגנים המזיקים ביותר. לאחר קביעתם, יקבע הרופא סדרת טיפולים רציפים שתפקידם- נטרול האלרגנים המזיקים מייד עם כניסתם לגוף בעל החיים. קיימות אלרגיות נוספות, פחות נפוצות אשר לא יסקרו במאמר קצר זה.

למערכת ההורמונלית השפעה מרחיקת לכת על העור. להורמונים רבים כגון הורמון בלוטת התריס, האחראי על קצב חלוקת התאים וחילוף חומרים, השפעה קריטית על בריאות העור. הורמונים נוספים כגון הורמוני המין ולקורטיזול שהגוף מייצר, השפעה עורית מכרעת. כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי באחת מהבלוטות ההורמונליות הנ"ל, עלולים להופיע סימני מחלה עורית.

בל נשכח כי גם לגידולים שפירים וממאירים ביטוי עורי נרחב באדם ובחיה.

על מנת לקבוע האם הופר האיזון המערכתי בגוף, יטול הוטרינר דגימות דם ושתן לצורך קביעת מצבו המערכתי (מערכות הגוף) של בעל החיים. מדגימות הדם תבוצע ספירת דם מלאה, משטח דם ובדיקת תפקוד מערכות (פאנל ביוכימי) ולבדיקת שתן תבוצע אנליזה מלאה הכוללת ניתוח מרכיבים כימיים ומשטח. כל הבדיקות הנ"ל מתבצעות במרכז הרפואי "מוריה" ללא צורך בהמתנה מיותרת למעבדות חיצוניות. לאחר קבלת התוצאות וניתוחם, יתכנו בדיקות דם נוספות ספציפיות יותר לקביעת רמות הורמונליות של הורמון ספציפי למציאת הגורם למחלה העורית. בהתאם לתוצאות בדיקות הדם הספציפיות יותאם טיפול תרופתי או כירורגי על מנת להגיע לפתרון הבעיה.

כאשר קיים סיכוי כי מדובר בגידולי עור או כאשר איננו מגיעים לפתרון אבחוני או טיפולי תרופתי, קיימת סבירות שנמליץ על ביצוע ביופסיה של העור. פרוצדורה זו מתבצעת בהרדמה מלאה קצרת טווח, בה נדגם העור החולה ממספר מקומות מייצגים. הדגימות נשלחות למעבדה פתולוגית חיצונית לניתוח התוצאות. על סמך תוצאות הביופסיה יותאם הטיפול התרופתי או הכירורגי.

לאלו הדוגלים בכך, קיימים במרכז טיפולים אלטרנטיבים גם לבעיות עוריות.

שאיפתינו לבצע ניתוח מהיר של הנתונים המצויים בידינו על מנת שהטיפול בחיות המחמד שברשותכם ובכם, יהיו הנכונים והיעילים ביותר, זאת על מנת להגיע לפתרון מהיר ואיכותי ולהשיב לחיות המחמד את איכות חייהם.

המלצות המרכז


  • יש להקפיד על משטר קפדני וקשיח של טיפול כנגד פרעושים וקרציות במשך כל חודשי השנה על מנת לצמצם את הרגישות למזיקים אלו. זכרו כי מניעתם על ידי שימוש בחומרים איכותיים מצמצמת כמעט לאפס את האלרגיות המשוייכות להם. לאלו הנוהגים לשלב חפיפות ורחיצות של בעל החיים, זכרו כי חפיפה מורידה את אפקטיביות החומרים ואף פוגעת בחלקם. יש להמנע משימוש בכל חומרי ה- spot on (אדוונטג' או פרונטליין) 48 שעות לאחר הרחיצה. אין להרטיב קולרי קילטיקס.
  • יש להקפיד על מרווחים נאותים בין חפיפית. המרווח המומלץ הינו כשלושה חודשים בין חפיפה לחפיפה. הקפידו על שימוש בשמפו לכלבים או לחתולים בלבד. זכרו כי לשמפו של בני אדם השפעה הרסנית על עורם של חיות המחמד. לאלו המרבים לפקוד את חוף הים מומלץ לשטוף את חיות המחמד במים מתוקים בלבד. בחורף הקפידו על ייבוש הולם של בעלי החיים למניעת קרור.
  • הקפידו על הזנת חיית המחמד שברשותכם במזון איכותי. הזנה במזון איכותי תבטיח את בריאות העור. אין צורך בתוספות תזונתיות כגון מרגרינה, שמנים, ויטמינים, מינרלים ומזון בייתי.במידה ואובחנה אלרגיה למזון תותאם דיאטה היפואלרגנית לפרק זמן ארוך. אל חשש, המזונות ההיפואלרגניים הינם איכותיים ביותר ומכילים את כל מרכיבי המזון הדרושים לבעלי החיים. רכשו מזונות היפואלרגנים בהמלצת רופאי המרכז ואל נא תתפתו לרכוש מזונות זולים יותר שהרכבם לא ברור.
  • במידה והופיעו בעיות עוריות- לא לחכות!. פיקדו בהקדם את המרכז לצורך טיפול מקדים. ככל שיחל הטיפול מוקדם יותר, יצומצם הנזק העורי העתידי.

 

קיימים טיפולים אלטרנטיבים במרכז "מוריה". לאלו המעונינים במידע נוסף נשמח לעמוד לרשותכם טלפונית.
אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ובעיה, לייעוץ והכוונה. רופאי המרכז ישמחו לעזור, לייעץ ולהכווינכם.
ד"ר תדהר קליין
ד"ר בועז ארצי
מרפאת מוריה, אחוזה.
 

 

 
dogsbottom1