חפירות בגינה

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןהתנהגות המאפיינת את רוב הכלבים, בעיקר את אלה שחפירות מחזירות אותם לטבע.

אם למשל כלב עזוב, שנאסף למשפחה חדשה, יתחיל לחפור על מנת להחביא שאריות מזון, זה בעיקר בשל הרגלו ההישרדותי מהרחוב שקיים גם בטבע - לשמור לימים קשים יותר.

רוב הגורים עד גיל שנה הורסים את הבית והגינה ונהנים מכל רגע, בין המצטיינים בכך מובילים הרטריבים (גולדן/לברדור). גם לגורי הבוקסר ישנה יכולת לא רעה להפוך את הבית והגינה לאזור שנראה כמו לאחר פריצה. לרטבירים אהבה גדולה מאוד למים ולכן יעדיפו לטפל בטפטפות ולקנח במחשב ההשקיה. תופעות אלו אינן חריגות גם לילדים (שלב אוראלי עם המוצץ).

חפירות יכולות להשתלב לא רע בחגיגת ההרס וזאת גם בשל הרצון לרבוץ באדמה קרה ורטובה יותר – כמו בטבע, לכן כלבים חופרים מהר בחוף הים.

דבר נוסף הוא האלמנט הנפשי של הכלב בזמן שבעליו נוסע לכמה ימים. החפירות בשל סיבה זאת נפוצה יותר אצל נקבות ,שהן תלותיות יותר  מזכרים. כמו כן, חוסר יחס לכלב ושעמום של שעות רבות לבד יכולות לעורר בעיה זאת.

ישנן מספר גישות לפתרון הבעיה: הגישה החיובית אשר באה להראות לכלב איפה אנחנו מעדיפים שיחפור. כלומר, על בעל הכלב להחביא צעצוע או עצם של הכלב בבור המיועד לחפירה, כאשר את תחתית הבור נצפה בניילון על מנת למנוע המשך חפירה מעבר לעומק הבור הנוכחי.  השאיפה בגישה זאת היא לתת לכלב מקום חפירה המיועד לכך. גישה זו היא בעלת אלמנטים חיובים בלבד שבד"כ לא עובדת לטווח הארוך, מאחר שרוב הכלבים לא יסתפקו בבור אחד וימשיכו לשאר הגינה.

לעומתה ישנה את הגישה השלילית, בעלת אלמנט התיקון המידי.


כלומר, אפשר להסתיר בלון מנופח בתחתית הבור שיתפוצץ כשהכלב יחפור ויגיע אליו. כמו כן, אפשר לארוב לכלב ולתפוס אותו על חם ובזמן מעשה לתת לו תיקון . ישנה גם אפשרות יצירתית במיוחד שבה עליכם להניח את צואת הכלב בתוך הבור שחפר, מבלי שיראה זאת כמובן, ולכסות קצת. כאשר הכלב יחזור לבור הוא יזהה את מקור הצואה שלו, אבל לא יבין מה פשר הדבר. הדבר גורם לרוב הכלבים לתהיות רבות על איך קרה שהצואה שעשו אתמול במקום גבוה, על מנת לכבוש טריטוריה, הגיע לבור המשמש בעיקר כמחסן חירום לאוכל ולצעצועים.  ברוב המקרים סיטואציה זאת מלחיצה את הכלב וגורמת להפסקת החפירה (אחרי הכל מי מחרבן במחסן לשעת חירום?).

חשוב לזכור כי ישנה חשיבות גדולה לסיבת החפירה בגינה ולכן כדאי לברר היטב את הסיבה לפני שמנסים את האפשרויות השונות. מאחר שאם הסיבה היא חשיפת יתר של טריטוריית הכלב לשמש, סביר להניח כי הוא חופר על מנת למצוא אדמה קרה יותר ולא יותר מכך.

 
dogsbottom1