התפלשות בזוהמה

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןתופעת התפלשות בצרכיו של בעל חיים או בפגר רקוב היא תעלומה לבעליו של כלב שרק אתמול רחץ אותו.

כניסתו של כלב לביתנו לא מכחידה בד"כ את דחפיו של  "הטורף" מהטבע. לכלבי בית יש עדין את היצר לצוד ובשל כך צריך "להתכונן" לצייד, כמו בטבע.

גם לחיות הניצודות יש חוש ריח מפותח שמנוצל לא פעם על מנת לגלות את ריחות הטורפים המתגנבים לטרף. על מנת להסוות את הריח שלהם נוהגים הטורפים להתפלש על צרכיו של הניצוד בתחילת המעקב אחריו, ובכך לגרום לו להריח את ריח צרכיו במקום את ריח הטורף.

כמו כן, התפלשות בצואתו של טרף, טרם יציאה לצייד, גורמת להתעניינות רבה מצד הכלבים האחרים בלהקה. התעניינות זאת יכולה להיות גם סימן על מיקומו של טרף באזור ובכך הוא מודיע לשאר הלהקה על "תגליתו החשובה" ובכך ליזום צייד קבוצתי. קיימת גם הטענה כי התפלשות היא תוצאה של שיכרון ריח כשהם נתקלים בחומר המדיף ריח חזק מאוד, והם פשוט נהנים רק מהמגע איתו ללא קשר לציד.

לעומת זאת אכילת צואה יכולה להיות גם ניסיון לטשטש עקבות מפני טורפים אחרים. פעולה האופיינית בעיקר אצל נקבות בעלות היצר האימהי להגנת הגורים. אצל זכרים, אכילת צואה יכולה להיות ביטוי להעלמת סימני טריטוריה מזכר אחר שהשאיר "סימני כיבוש".

 
dogsbottom1