היררכיה / מנהיגות

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןהכלב הוא בעצם זאב אסייתי מבוית (מתורבת / משופץ גנטית) שלא חי בעולם של הגדרות ומושגים.

בניגוד אלינו חשיבתו אינה לוגית. האינטליגנציה של הכלב מתפתחת ומנוצלת רק כאשר אנו מנצלים את יכולתה של "ההתניה הקלאסית" או "האופרנטית". אך בניגוד "לאינטליגנציה "הנרכשת" ישנה האינטליגנציה "התורשתית" אשר באה לידי ביטוי בתכונות אופי האופיניות לגזעים מסוימים על פי תפקידם המקורי שיעדו להם מפתחיי הגזע. בכך בא לידי ביטוי השינוי במאפיינים התנהגותיים וכמובן שגם במאפיינים חיצוניים/חזותיים. 

אך אחד המאפינים השכיחים בסוג זה, של אינטליגנציה תורשתית, הוא סוג של דומיננטיות שמוגדרת כרצון עז של הכלב "ל מעמד מנהיגות " בהררכיה של הלהקה בבית.  בבית כמו בטבע אנחנו בעיניו להקת כלבים , ולאחוז מסויים של זכרים (בעיקר) , ישנו רצון תורשתי(בד"כ מאחד ההורים הדומיננטים) להנהיג את הלהקה(אלפא).

בטבע, המנהיג קובע את קצב החיים בלהקה. הוא מוביל אותם לצייד, הוא יוזם את צורת ההסתערות וההתקפות. בתקופות יחום הוא המזווג הראשון. נטייתו הטבעית היא לשמור על מעמדו ביד רמה. אפשר להבחין בכך אצל זאבים בטבע, ובלהקות כלבי רחוב.

בבית, דומיננטיות יתר תבוא לידי ביטוי בסביבות גיל שישה-עשרה חודשים, ע"י הצבת גבולות לבני הבית, בעיקר כשהכלב אוכל או משתעשע עם צעצוע אהוב אליו . גבולות אלה יופיעו ע"י נעימות או גרגורים כשתרצו לגעת לו בצעצוע (רכושנות), או כאשר תתקרבו לטריטוריה שלו כשהוא אוכל.

לכן, חשוב מאוד להגיב בצורה מהירה וסמכותית, בליווי "לא" סמכותי ותקיף. יש לקחת את הסיבה שבגללה התחיל העימות, ולנסות אפילו להוריד אותו ל"ארצה" - שכיבה שמביע כניעה בטבע.לאחר מכן אפשר לתת לו לאכול כשאתם מחזיקים את הקערה בידכם, כך הוא ידע למי שייך המזון בלהקה. אם הדומננטיות שלו באה לידי ביטוי באופן שיגרתי ואתם מרגישים שעם התבגרותו היא אפילו מחמירה, ומימדיו הטבעיים מקשים עליכם, כדאי מאוד לעשות אילוף משמעת, לפני שיעבור את גיל שנה וחצי. רצוי להרגיל את הגור לכך שנוגעים בצעצועים שלו, גם כשהוא משחק איתם, כך גם עם האוכל . אסור לתת לו ליצור לכם קוים אדומים ,כך הוא ירגיש שמעמדו גבוה בלהקה. אסור לכם לפחד ממנו, כל תחושה שכזאת היא נבואה  שמגשימה את עצמה, כך שבסוף תקבלו ממנו נשיכה.

ישנם מקרים רבים שדומננטיות הכלב כל כך חזקה כאשר במקביל לאילוף כדאי לבצע ניתוח לסרוס הכלב. זה ניתוח מאוד ידוע ופופלרי, דווקא במדינות המערב, שע"י כך בולמות את הריבוי הטבעי לכלבים ללא השגחה ראויה, ובכך מפחיתה גם את כמות הנשיכות. תוצאות הסרוס אמורות להשפיע על ירידות הורמון הטסטטרון, אשר קשור בין תפקידיו גם לאגרסביות ותוקפנות. עד לפני מספר שנים תגובת בעלי הכלבים לסרוס היתה הסתיייגות מוחלטת, מה שהשתנה לאחרונה, עם המודעות.

 
dogsbottom1