בעיית צרכים

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןפתרון בעיית הצרכים : עד גיל שלושה וחצי חודשים יש לכם תינוק בבית, לכן אל תצפו להרגלי ניקיון וצרכים של כלב בוגר.

טבעי כי גור צעיר יעשה את צרכיו בבית כפי שטבעי שילד קטן עושה את צרכיו במכנסיו. אצל שניהם המעיים ושלפוחית השתן עדיין חלשים ולכן אין הם מסוגלים לעמוד בפני הלחץ. כפי שעל מעשה זה לא תדחוף את אפו של ילד קטן לתוך צרכיו, אל תעשה זאת עם הגור הצעיר.

לפתרון בעיית הצרכים יש לצפות בד"כ מגיל שלושה וחצי חודשים. יש להקטין את טריטוריית הכלב בזמן שאין איתו קשר עין. כידוע, מטבעו לא ילכלך הכלב (גם בטבע) את מקום רביצתו כל עוד הוא מסוגל למנוע זאת. כאשר הוא קם ממקום מנוחתו ומראה סימנים של אי שקט, זה הזמן לצאת לטיול. כדאי להקפיד על טיולים בשעות קבועות על מנת ליצור שעון ביולוגי  (מוטיבצה לעשיית צרכים בחוץ), ולהמתין כמה שאפשר עד שיעשה את צרכיו. כך תוכלו "לתפוס אותו על חם" ולתת לו חיזוק חיובי (עם שמו) וכך יקשר הגור את הפעולה למקום (עדיף על אדמה ולא על מדרכה). עליכם להבין, כי כלב מקשר דברים לעת המעשה ולכן יש ליצור את התנאים לתפוס אותו על חם לחיוב ולשלילה. אי לכך גם כל תיקון שלילי חייב להתבצע בסמוך לטעות שעשה הכלב. ענישה באיחור של כמה שניות אינה יעילה.

ידועה מאוד גם תסמונת ההתאפקות בטיולים ולאחריהם, באופן מתסכל ביותר לבעלים, עשיית צרכים בבית או בגינה מייד עם חזרתו מהטיול. בעייה זו מאופיינת בעיקר אצל כלבים שלא גודלו נכון בימיהם הראשונים במשפחתם החדשה או שלא יצאו לטיולים באופן סדיר וקבוע. בעיית ההתאפקות בטיולים יכולה גם לנבוע מחוסר בטחון של הכלב באזורים לא מוכרים או בשל טראומה הקשורה לעברו עם בעלים לא צפוי או אלים. לרוב, נטייתו של הכלב היא לעשות צרכים במקומות שכבר עשה בהם בעבר,  ולכן במקרים קיצוניים של התאפקות אפשר לנסות להעביר פיזית את צרכיו של הכלב מהגינה לטריטורייה קבועה בחוץ.  כך שאם הכלב יזהה את צרכיו, אולי יחזור לעשותם באותו מקום. וזאת כמובן עם הרבה חיזוקים מצד הבעלים.

יש הממליצים על כלוב טיסה, שידוע כאמצעי לא רע בכלל להגדרת טריטוריית הכלב כחדרו ומאורתו כמו בטבע. כלוב טיסה מותאם לכל כלב על פי מידותיו. אם כלבכם מרגיש מאויים מנוכחות הכלוב, רצוי שייחשף אליו בהדרגה .כמו למשל, הנחת קערת האוכל בתוך הכלוב או אחד מצעצועיו האהובים. כלוב טיסה פותר גם את בעיית הריסת הבית והגינה בחודשיו הראשונים ומאפשר לכלב להגדיר טריטורייה שבה ירגיש בטוח, גם כשהוא לבדו. מובן שהשימוש בכלוב טיסה הוא בעיקר למצב בו אתם לא נמצאים בבית או כשאין קשר עין עם הגור הצעיר וההרסני. בעתיד כשהכלוב כבר לא ישמש אתכם לפתרון בעיות אלה, תגלו שכלבכם הבוגר מאמץ את הכלוב כחדרו הפרטי מתוך הרגל ובטחון.

 
dogsbottom1