בטבע... ובבית

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןבטבע האלפא קובע את קצב החיים בלהקה. הוא אוכל ראשון, הוא מוביל את הלהקה לטרף. ובד"כ הכי דומיננטי בפעולת הצייד. הוא מזווג ראשון, ושומר על מעמדו ההיררכי ביד רמה וסמכותית. (אפשר לראות אצל הזאבים ובלהקות כלבי רחוב).

בבית הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בסביבות גיל שישה חודשים ע"י "הצבת גבולות" לבני הבית . הדבר יבוא לידי ביטוי בגרגור או בנהמה בזמן האוכל או ע"י הצבת טריטוריות משלו בבית (רק לו יש כניסה אליהם, כמו מתחת למיטה) או שהחליט כי חפץ או אביזר כלשהוא שייך רק לו(רכושנות) וכל נגיעה בו יכולה להוביל לכמעט נשיכה.

אין ממה להלחץ. ראשית לרוב הזכרים אין רצון להיות מנהיג . ואם יש? רובם מביעים זאת בצורה עדינה יותר.   

אך אם בכל זאת נתקלתם בסימני אגרסביות דומיננטית בגיל הנ"ל, תגובתכם חייבת להיות מיידית ותקיפה.  אין להכות או לשבור את אופי הכלב. פשוט לדחוף אותו ממקומו , ולקחת את הסיבה שבגללה "ניסה" אתכם, בצרוף המילה "לא" ובטון מאיים במיוחד. רצוי גם להורידו "לארצה" (שכיבה), על מנת לדבר בשפתו. "שכיבת כניעה" ידועה היטב לכלבים בטבע ובבית (גם לכלבים לא דומיננטיים) כהבעת כניעה.

יש להשאירו ב"ארצה" מספר דקות ולהרגיע. כדאי שתירגולי "הארצה" יהיו מספר פעמים בשבוע ואפשר גם להורידו במהלך משחק.

במקביל, לא מומלץ לתת  לו יותר לרבוץ אתכם על הספה או המיטה, כך שיידע שיש לכם  טריטוריות. אתם האלפא. אתם רובצים גבוה. מומלץ בעיקר עם זכרים, ולגזעים גדולי מימדים. אם הגבתם בזמן ונכון, "ניסוי"השליטה של כלבכם יהיה לרוב חד פעמי.

אם הפסדתם לו ונסוגותם, תוך השארת "הסיבה" אצלו, אז כדאי שתדעו שמבחינתו הוא המנהיג ולא מענין אותו שאתם לא יודעים על כך. ולכן במצב כזה הנשיכה מהכלב היא עניין של זמן.

חשוב לזכור: רוב הכלבים, ללא קשר לגזע, לא ינסו להתנהג באגרסיביות כזאת או לנסות זאת בכלל. לכן חשוב להתייחס לכל עימות בפרופורציות הנכונות ולא לפרש כל "משחק נשיכה" לסוג כזה של עימות. הכלב חיה נאמנה שרצונה הטבעי הוא לְרָצות את בעליה.

"עוד מקודמיו הכלבים הפראיים, רכש הכלב את התכונה לציית למנהיגו."

 
dogsbottom1