רועה גרמני - German shepherd

( משפ' הרועים ) הגזע המוכר והפופולרי ביותר בארץ ובעולם.
Germanוזאת בשל יכולתו היחודית לשמש ככלב לכל מטרה, גם למטרות שנראות כמנוגדות באופיים, הוא יכול לשמש ככלב נחייה לעיוורים וככלב הגנה ושמירה גם יחד,  מצייד, גישוש ועד טרור. הרועה הגרמני פותח בתחילת המאה שעברה ע"י הכלאת מספר גזעים של כלבי רועים ארופאיים שהצטיינו בשמירה ורעיית צאן
ובקר. הגרמנים השתמשו בו במלחמת העולם הראשונה,ולצערינו במלחמת העולם השנייה נודע (שלא באשמתו) ככלב שמירה ותקיפה במחנות, דבר שלא הוסיף לו כבוד גדול בסרטים על התקופה.

בשל תכונות אופיו היציב, המשובח  ויכולתו השכלית הגבוהה, הפך הרועה הגרמני לכלב המבוקש ביותר בשירותי הצבא והמשטרה, וכן גם ככלב משפחה משובח הבא לידי ביטוי ביכולת הבחנה טובה בין משפחה וקרובים לבין איום שצריך לנטרלו. חשוב לרכוש כלב זה ממגדל בעל שם טוב, וזאת על מנת להמנע ממצב של רכישת כלב בעל תכונות תוקפניות שלרוב עוברות בתורשה (לכן חשוב מאוד לראות את הוריו של הכלבלב הצעיר כדי ללמוד את מזג ההורים והשגר).

יש מספר רועים שיכולים להיות "חריפים" יתר על המידה. כמו כן, חשוב לבדוק את  מבנה האגן של ההורים ושל השגר על מנת להמנע ממהתמודדות עם בעיות שלד או אגן שנפוצות מאוד בגזע זה .

רוב הרועים מאופינים במספר גוונים כשראשם מחודד, האף שחור, העיניים שקדיות כהות ויפות ובעל מבט נבון במיוחד. ישנם רועים בעלי פרווה ארוכה כהה (קו דם ארוך שיער שפותח מרועה צ'כי), לעיתים פרווה חומה בהירה. קווי דם אלה, שהם בעצם רועים גזעיים לחלוטין, מצטיינים בעיקר בתכונות עבודה מפותחות יותר, לרועה הקלאסי הפופולרי, שמתאים יותר ככלב תצוגה.

יחסית לגזעים אחרים, זקנתו של הרועה לא קלה וחושפת את חולשותיו הפיזיולוגיות של הגזע, הבאה לדי ביטוי בבעיות הליכה ויציבות השלד. לרועה הגרמני תדמית של הכלב הקלאסי. ובצדק.

 
dogsbottom1