פרינאי-Pyrenean
(משפ' הרועים) גזע שאופיו מתבטא בחיצוניותו האצילית.

pyreneanלגזע עתיק זה, אבות קדמונים שהגיעו מאסיה הרחוקה ושימשו בתחילת דרכם ככלבי מלחמה שתפקידם היה דומה לתפקיד המולוסי, כתוקפי קו קדמי, מול פרשי האויב.

לפרינאי הסטוריה מכובדת באירופה. למרות שביבשת זאת היו לא מעט גזעי מלחמה ושמירה על מבצרים וארמונות, הצליח גזע זה לרכוש מעריצים באצולה הארופאית. מלכי צרפת,  איטליה, וספרד התלהבו כנראה לא רק מאופיו, אלא בעיקר מחיצוניותו. לפרינאי יופי יחודי, מראו המאיים מקבל עידון ורכות לנוכח פרוותו הלבנה והעשירה.

כבר מאות שנים משמש גזע זה לשמירה על צאן בהרי הפרינאים. יש לו נחישות ואומץ רב, כך שהוא מסוגל לשמור מפני כל טורף גדול מימדים ממנו או אפילו מכמה. מבנה גופו מתאים לעבודה אגרסיבית זאת בתנאי שטח ומזג אויר קשה ומושלג.

על מנת שהפרינאי יתאים למשפחה, רצוי שבעליו יבדוק את אופי הורי הגור ואת מיזגם עם זרים בכלל. לרוב, יש לגזע זה יכולת טובה לגדול עם ילדים, בעיקר לנקבות הגזע .לזכרים שגדלים בעיר, אילוף משמעת לא יזיק.

ברמת הגולן אפשר לצפות בפרינאים בתפקידם האימיתי ככלבי שמירה על בקר. הם יפים ומרשימים,בעיקר כשהם עובדים כלהקה. זה כנראה אחד הגזעים החזקים ביותר, בעל אופי אצילי במיוחד.
 
dogsbottom1