סאן ברנרד - St bernard
(משפ' הדוגה) גזע שפותח במאה ה-17 ע"י נזירים שחילצו אנשים בנתיבי שלג, ובתנאי מזג אויר קיצונים.

st_bernardלסאן ברנד הסטוריה ארוכת שנים. הטענה הרווחת היא כי גזע זה הוא אחד מצאצאי המסטיף העתיק. אך באופיו הוא שונה ממשפחה זאת.

בעברו פותח הסאן ברנרד ע"י נזירים שסייעו לאנשים בנתיביי שלג קיצונים. בין תפקידיו שימש גזע זה ללווי משלחות באלפים שבין איטליה לשוויץ. הוא סייע גם בגרירת מטענים, בעיקר בחימום אנשים שלא עמדו בקור, ובעזרה בפעולות הצלה בהרים. אחד מתפקידיו המיתולוגים היה לסייע ללוחמים פצועים במלחמות באירופה, בכך שהיה מזהה פצוע, רובץ עליו בעדינות ומגן עליו מפני הקור. עד שגילו שאלכוהול מזרז את איבוד חום הגוף, ולא ההפך כפי שחשבו שנים. כך היה הסאן ברנרד נשלח למשימותיו כשלצווארו חבית ברנדי קטנה. מה שהפך עם השנים ל"סמלו המסחרי". בתחילת המאה הקודמת יצרו מספר קטן של דורות שלמזלנו לא הופצו ברחבי העולם, שהוכלאו עם רועה קווקאזי, מה שהפך את אותם כלבים, לגזע לוחמני וחריף במיוחד.

כיום, הוא כלב משפחה למופת, זקוק לחיבת ילדים, ובעליו. בשל תפקידיו המגוונים בעבר, נשאר לגזע זה רצון לסייע במשהו לבעליו, ולכן אוהב מאוד להיות במחיצת אנשים. ולוודא "שהכל בסדר".

ישנו גם הסאן ברנרד בעל הפרווה הקצרה יותר, מה שהופך אותו לנוח יותר לגידול במדינות חמות יותר. למרות זאת, לגזע גדול ופרוותי זה, דרוש מזון משובח במיוחד, ובית ממוזג ומפנק...
 
dogsbottom1