ברניז- Berner sennenhund
(משפ' הדוגה) ברנרד זננהונד. גזע, שבזכות אופיו ויופיו, הפך פופולרי כל כך. Bernerd zennenhund שמו המקוצר הוא הברניז.

bernizגזע עתיק שפותח במקור ע"י הרומאים במסעות כיבושם ככלב שמירה ולחימה. בתקופה זאת כנראה שצורתו וחיצוניותו היתה שונה ומאיימת יותר ואופיו היה תוקפני וחריף יותר לעומת הברניז הרך והנוח שמוכר לנו כיום.

כיום הברניז נחשב ככלב משפחה משובח במיוחד, אוהב ילדים בעדינות האופיינית לברניז.

לאחר שמספר רב של שנים הוזנח גזע זה הוחלט על שיקומו במחוז ברן בשוויץ ע"י אחד מנכבדי האזור בכך שהוכלאו הגורים המשובחים שנותרו עד להפיכתו לגזע חזק ויפה כפי שאנו מכירים היום. לאחר השבחת הגזע הפך הברניז לכלב משפחה ותצוגה מרשים במיוחד ושופר במיוחד היצר לסחוב מסעות כבדים כשאחד מסמני ההכר של הגזע הוא גרירת עגלות גבינה ויין. עד היום משמש גזע זה לתצוגות בירידים ובחגיגות רחוב למניהם באירופה. בשל צבעיו ונוכחותו המרשימה מככב הברניז ככלב לפירסום מוצרים שונים בעולם.

לברניז אופי נוח במיוחד, רך עם ילדים ,עליז, ונמרץ , ובעל יכולת שכלית גובהה במיוחד. קל לתקשר איתו במיוחד כשבמבטו החכם יש רצון עז ללמוד את בעליו, מזכיר מאוד את הקולי האוסטרלי בחלוקת הגוונים ושלושת הצבעים לבן חום שחור המחולקים באופן סמטרי כלכך.פרוותו זקוקה לסרוק וטיפול יומיומי. כמו רוב משפחת כלבי הדוגה הכבדים לא מומלץ להריץ את הברניז עד גיל שנה וחצי, אך לעומת זאת הליכה מהירה טובה מאוד לבניית שלד גוף חזק.
 
dogsbottom1