בוקסר - Boxer
(משפ' הדוגה) בשל חיצוניות האתלטית ואופיו הילדותי,הפך גזע זה לאחד המבוקשים ביותר ככלב משפחה.

ישנם שני סוגי בוקסרים – המנומר, והחום. אפשר גם למצוא בוקסרים בגוון שחור מעניין או לבן הנחשב לפגום "תקנית" (אלבינו), ולעיתים גם בעל מגבלות שמיעה.

במקורו פותח מגזעי מסטיף גרמניים קדומים, ועם השנים עודן במראהו, ובאופיו. הבריטים, שהתלהבו במיוחד מגזע זה,שימרו את אופיו "האנושי".שמו של הגזע ניתן לו בשל מבנהו השרירי הנראה כמתאגרף כשהוא מקפץ משמחה על שני רגליו האחוריות. ישנה טענה ששמו הוא תזכורת של הבריטים לשבט הבוקסרים הסיני שלחם באומץ בכובש הבריטי ששלט ביד קשה בעוד קולוניה בריטית במזרח.

אופיו של הבוקסר ילדותי להפליא. הוא פיזי ושרירי במיוחד. אופטימי בצורה חריגה ולעיתים אינו מודע לכוחו הפיזי. אך מעניין הוא שלרוב יש לו יכולת להבחין בחולשתם של ילדים ומבוגרים ולהפוך, רק איתם, לעדין נפש. דבר אשר הפך את הבוקסר לכלב מבוקש כל כך.

לבוקסר עיניים טובות שבא לבכות, וכשהוא מקשקש משמחה כל הבית משתתף בתנועה.לבוקסר יש גם יכולת הגנה לא רעה בכלל, וזאת במקביל לאופיו הנוח. קל מאוד לאילוף, וחביב על רוב המאלפים. נקשר מהר לילדים ומבין את עדינותם.בתחילת דרכו שימש בעיקר ככלב משטרה, בעל יכולות טובות במיוחד במרדפים ובתקיפה,ולקראת סוף המאה ה-20 הפך "אריסטוקרט" ומשפחתי יותר. אגב, בברזיל משמש עדיין ככלב משטרה,ועד לפני מספר שנים גם ככלב מבצעי בצה"ל(עוקץ).

לישראל הגיע מספר שנים לפני קום המדינה, ע"י ד"ר מנצ'ל המפורסמת, ושימש ככלב שמירה והגנה בישוביי.. מה שנקרה כיום - הקריות. בשל חיצוניותו החריגה באותם ימים, באיזורנו, נפוצה  שמועה בקרב ערביי הגליל ,כי יהודים מגב ים (כיום, קרית ים) וכפר אתא (כיום ק.אתא), שומרים על השדות עם כלבים מעורבים בסוג של נמר.

מנטלית, בניגוד לרוב הגזעים, הבוקסר מתבגר מאוחר יחסית (אם בכלל) ולכן ילדותי מאוד. מאחר שגור הבוקסר "גניב", יש לשמור עליו היטב עד שיתבגר ויראה נוכחות של כלב בוגר, ואולי רציני.

בשל עורו הרגיש, מומלץ להאכילו במזון איכותי במיוחד.
 
dogsbottom1