אסקי - Siberian husky
(משפ' השפיץ) מרשים מאוד בחיצוניותו היחודית. מראהו הזאבי ועיניו הכחולות יוצרות תחושה שיצא מסיפורי כיפה אדומה.

ssaskiבמהותו האסקי הינו כלב עבודה רב מרץ, בעל כושר גופני גבוה במיוחד. תפקידו המקורי ככלב מיזחלות נשמר עד היום. הוא עדיין גורר מיזחלות בערבות השלג בקוטב הצפוני ואף משמש ככלי תחבורה מעולה להעברת תרופות ומסעות קלים בסיביריה. אסקי יכול לרוץ כ-50 ק"מ ביום.

ישנם עוד כמה קווי דם סיבירים: אלסקן מלמוט הגדול והשעיר יותר. כלב זה מתפקד טוב יותר בגרירת מסעות כבדים. האסקי אלסקה הקטן יותר משניהם אך המהיר יותר למסעות קצרי טווח. גזע זה פותח ע"י שבט הצוקצים הסיבירי ככלי תחבורה יעיל ביותר להעברת מטענים קלים יותר.

האסקי מרגיש הכי טוב באקלים קר כשהוא רץ עם להקת כלבים סביבו, אך עם הגעתו למדינות המערב (כמו ישראל) הפך האסקי, בעיקר בשל חיצוניותו המיוחדת, לכלב פופולרי. בקרב מגדלי הכלבים נודע כי בשל תכונותיו מתפקידו המקורי (הטבוע בו כל כך חזק) ככלב האוהב לרוץ, יצר האסקי תדמית של כלב ברחן ששיחרורו מהרצועה יעלו לבעליו "ביוקר".                                  

לכן אילוף כלב אסקי למשמעת בגיל צעיר והשאיפה לניתוקו מהרצועה ללא בריחה (ויציאה למסע מזחלות פרטי) חשוב כל כך. האסקי קשה לאילוף, בעיקר מעל גיל שנה, ולא בשל אי יכולתו ללמוד אלא בשל תכונתו הבסיסית לרוץ ולהתפרק. יש טענה כי, גנטית ,האסקי קרוב לכלב המקורי, ולכן מבוית פחות משאר הגזעים. ישנם כמה קווי דם לגזע זה הבאים לידי ביטוי בעינים חומות או כחולות או אפילו אחת חומה ואחת כחולה. ישנם בעלי גווני שיער חום או כחול.                                                      

ידידותי מאוד לילדים, לא תוקפני, אך בהתבגרותו, אם נוצר קשר טוב עם בעליו, לא יאכזב אם יצטרך להגן. נקשר מהר למי שמטייל איתו ומזכיר לו בכך את נדודי הלהקה .
 
dogsbottom1