רעמים וברקים
הכלבה שלי מפחדת מבומים על קוליים ורעמים. מה עושים נגד זה או איזה טיפול בא בחשבון? התסמינים –רעידות ונשימות חזקות. בעבר קיבלתי עצה להתנות את רעשי הברקים עם צופרים של אוכל טעים במיוחד, וזאת בעזרת טיייפ רייקורדר עם אותו רעש. הסיפור לא עבר ואיפלו גרם לה לפחד גם מהטייפ ועוד יותר ורעשים דומים למה שניסיתי לגמול אותה. מה עושים ?

שלום רב,

רעשי ברקים ורעמים נשמעים לחלק מהכלבים כהתפרצות הר געש. שמיעתם הטובה גורמת לחלקם לשינוי התנהגותי היסטרי ולעיתים בלתי נשלט. חלק מהתסמינים שאת מספרת עליהם כרעידות ונשימות חזקות הם מצב של לחץ נפשי ופחד. הדבר מופיע בעיקר בזיקוקיי יום העצמאות, שלעיתים גורמת במיקרים קיצונים לבריחה מהבית. העצה שקיבלת בנושא ההתניה בין הברקים לאוכל טוב מבוססת על תיאורית ההתניה הקלאסית, שמטרתה לגרום לכלבה לגירוי שיחזק סוג מסוים של התנהגות. כלומר, שילוב אירועים בעלי משמעות חיובית עם אירועים בעלי משמעות שלילית. הגישה בעצה זאת לא רעה, רק שהיא מתעלמת ממצבה הנפשי של הכלבה ומתייחסת בעיקר למישור הלמידתי. קשה לכלבה לקשר באופן אסוציטיבי במצב נפשי חרדתי שמשפיע גם על הנשימה.

לכן כדאי לסגור את חלונות הבית ביום העצמאות, ולהשאיר לה רדיו או אפילו מוזיקה מרגיעה. מחקרים מראים שכלבים קטנים אוהבים דיבורים ברדיו, וגדולים מוזיקה רגוע או קלאסית.

אם זה קורה כשאת בבית, לטפי אותה ברוגע ותנסי להסב את תשומת ליבה לפעילות שהיא אוהבת לעשות בבית. במקרה קיצוני, טיפול תרופתי עדין שנוגע רק לאותו רגע יכול גם לסייע.

טל ינקו

 
dogsbottom1