גלוקוזאמין וכונדרואיטין - גם לבעלי החיים!

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןדלקת פרקים (Degenerative Joint Disease / Osteoarthritis) הינה המחלה האורטופדית השכיחה ביותר בקרב כלבים בוגרים.

דלקת פרקים מתרחשת בעקבות תהליכים של שחיקה וניוון ששכיחותם עולה ככל שבעל החיים מזדקן.

מפרק בנוי בדרך כלל משתי עצמות (לעיתים יותר) אשר מכוסות ומוגנות על ידי סחוס חלק. בנוסף ישנן רצועות, מניסקוסים, ממברנה סינוביאלית המייצרת נוזל סינוביאלי וקפסולה אשר סוגרת ואוטמת את המפרק כולו (לעיון נוסף ומקיף ניתן לעיין בפרק על דלקת).

בסחוס עצמו אין עצבים ולכן כאשר סחוסים מחליקים אחד על גבי השני כשתי קוביות קרח,  במצב בריא לא מיוצר כאב. כאשר סחוסי המפרק מתחילים להתנוון ולהישחק ורצועות מתחילות להיקרע – נגרמת אי יציבות של המפרק (Joint Instability). במצב זה הסחוס החלק, המהווה "כרית" או "בולם זעזועים", נשחק, מתגלות העצמות אשר עשירות בעצבים וכאן בעצם מתחילים הכאבים ולאחריהם- הצליעות.

עולם הרפואה בכלל והאורטופדיה בפרט חוקר את פעילותם ויעילותם של תוספי המזון: גלוקוזאמין וכונדרואיטין כבר 40 שנה בארה"ב ואירופה. מחקרים אלו והניסיון הרב אשר הצטבר בתחום מוכיחים כי רכיבי תזונה אלו יכולים לעקב את הידרדרות  דלקות הפרקים, למנוע מצבי דלקת ואף לעודד את תהליכי השיקום של רקמת החיבור והסחוס במפרקים.

גלוקוזאמין סולפאט Glucosamine Sulfate)) וכונדרואיטין סולפאט (Chondroitin Sulfate) הינם השילוב המושלם ומחקרים רבים מצביעים על היתרון שבפעילות המשולבת של שני החומרים הנ"ל.

כאשר מתרחשים תהליכים דלקתיים במפרק "בורחות" מולקולות הגלוקוזאמינוגליקנים ולאחריהם מולקולות מים המצויות בסחוסים ומקנות להם את מבנה ה"כרית" בולם הזעזועים. מצב זה גורם בהדרגתיות לירידה באלסטיות הסחוס התקשותו ולבסוף את העלמותו.  

גלוקוזאמין מעודד יצור של גלוקוזאמינוגליקנים (glucosaminoglycans) המהווים חלק אינטגרלי ממרכיבי הסחוס ובכך מאפשר את שיקומו ואילו כונדרואיטין מעקב את הפעילות האינזמטית הגורמת לפירוק הסחוס ובכך תורם להאטת תהליך הידרדרות המחלה.

ניסיוננו הקליני מוכיח כי מתן תוספי מזון אלו בהתמדה ולתקופה ארוכה משפר באופן הדרגתי את איכות חייו של בעל החיים ומעקב את הדרדרות המחלה, מפחית את עוצמת הכאב ומעודד פעילות גופנית.

גלוטמין


באדיבות:
ד"ר בועז ארצי.
ד"ר תדהרקליין .
מרפאת מוריה, אחוזה

 
dogsbottom1