רדיפה אחר חתולים

אילוף כלבים בצפון | מאלף כלבים בצפוןמטבעו הבסיסי הכלב הוא טורף בעל ניבים ארוכים המונע ע"י יצרים הפעילים בעיקר כשיש גירוים סביבתיים.

לחלק מהגזעים יצר זה הוכחד לשם ביות למטרות אחרות שלא כוללות רדיפה או צייד. למשל גזע הפקינז שמטרתו הייתה חימום רגליי הקיסרים בסין ולכן גזע זה ניחן באדישות לכלבים וחתולים. או למשל חלק מגזעי הרטריביר שאדישותם לגירויי כלבים או חתולים מנוצלת היטב למטרת נחיה לעיוורים.

לרוב הגזעים ולרוב הכלבים בכלל קשה להתמודד עם גירויים של בעלי חיים אחרים מאחר שחוש הריח החזק שלהם גורר אותם לחקור את מין וסוג החיה שלפניהם.

אלמנט התנועה של אותו גירוי עשוי להקפיץ כמעט כל כלב ממקומו. תנועה זו גורמת לטורפים להפרשה בריריות הפה שמעוררות את יצר הרדיפה והצייד. לכן מומלץ לצוללנים לקפוא במקומם כשנפגשים עם כריש כי תנועתם מגרה.

רוב הכלבים לא ירוצו אחר חתול שלא בורח, אלא אם מדובר בכלבים בוגרים מגזעים בעלי יצריי צייד או תקיפה מפותחים במיוחד. כמו למשל גזע הדלמטי אשר ירדוף על מנת לצוד או גזע האמסטף שירדוף על מנת לתפוס ולנטרל.

חלק מהכלבים רודפים אחרי חתולים בזכות אלמנט החיקוי שקיים בטבע, לכן מספיק שיראו כלב רודף אחרי חתול בכדי לעורר אותם לחקות זאת.

המפגש עם חלק מחתולי הרחוב יכול להיות חוויה מסוכנת לכלב ולבעליו, וזאת מאחר שהחתול תוקף מתוך התגוננות. בעיקר חתולה מניקה, היא לא רק נושכת אלא גם שורטת, ולכן לחתול או לכלב שיתקוף עלול להיגרם נזק רב.

לא כדאי לעודד את הגור הצעיר לרדוף אחרי חתולים, מאחר שמדובר בדפוס התנהגות זמני אשר יכול להפוך לקבוע. אם הדבר ישתרש, כל חייו יעדיף חתולים או כל דבר שאפשר  לצוד. יעדיף כל זאת יותר מאשר לשמוע לבעליו. בשל כך אילוף בעתיד,בניגוד לגירויים, יהיה קשה יותר.

 
dogsbottom1